Opublikowany przez: monika.g 2016-01-19 17:58:13
Gdy twoje maleństwo tylko pojawi się na świecie od razu zostanie dokładnie zbadane przez lekarza specjalistę jakim jest neonatolog. Zbada on wnikliwie wszystkie czynności życiowe malucha, aby wykryć i leczyć ewentualne nieprawidłowości. Nie obawiaj się więc, gdy maluch będzie płakał lub kaszlał, bo to naturalny i prawidłowy odruch, który świadczy o jego zdrowiu.
(Pixabay.com @ Pierwsze badania noworodka po urodzeniu)
Pierwsze badania noworodka po urodzeniu - Skala Apgar
Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem oceny noworodka jest skala Apgar. Służy ona ocenie pięciu podstawowych odruchów życiowych: oddychania, czynności serca, zabarwienia skóry, napięcia mięśni i odruchów. Dzięki nim lekarz może ocenić stan noworodka oraz jego przystosowanie do samodzielnego życia poza łonem matki. Za każdą z tych cech przyznawane są punkty od 0 do 2 punktów. Maksymalny wynik to 10 punktów. Jeśli dziecko mieści się w przedziale od 7 do 10 punktów to jest ono w stanie dobrym, natomiast poniżej 5 punktów wymaga podania tlenu. Badanie to przeprowadza się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia.
Oddychanie:
Czynności serca:
Zabarwienie skóry:
Napięcie mięśni:
Odruchy:
Nie powinnaś się martwić jeśli parametry są niskie, gdyż zazwyczaj wynika to z lekkiego niedotlenienia dziecka w czasie porodu i wysiłku jaki podejmuje wychodząc na świat. Tak, ono też się tym męczy i wykonuje pracę, aby wydostać się na zewnątrz. Podanie tlenu przywraca właściwe parametry życiowe malca. W końcu opuszczenie bezpiecznego brzuszka mamy to dla niego wielka odmiana i niemały szok.
Pierwsze badania noworodka po urodzeniu – pomiary
Pomiary ciała noworodka służą określeniu czy malec ma właściwe proporcje oraz czy wszystkie części ciała są prawidłowo wykształcone.
Długość ciała – noworodek ma nóżki zgięte w kolanach i nie można mu ich prostować, dlatego pomiar jego długości wykonuje się jakby na raty dodając później wszystkie parametry. Zaczyna się od czubka główki do bioder, potem od bioder do kolan, a następnie od kolan do stóp lub od czubka główki do pupy i od pupy do pięt. Przeciętnie maluch mierzy 46–58 cm.
Ciężar ciała – prawidłowa waga noworodka powinna mieścić się w przedziale 2500 - 4500 g.
Główka – jej obwód powinien być o 1–2 cm większy od obwodu klatki piersiowej. Lekarz zbada też wielkość ciemiączka.
Serce – w celu jego zbadania wykonuje się EKG lub Echo serca. Tętno powinno wynosić od 100 do 160 uderzeń na minutę.
Brzuszek – przez cienką skórę na brzuszku maluszka neonatolog naciskając lekko dłonią zbada narządy dziecka - wątrobę, nerki, pęcherz moczowy. Oceni czy są odpowiedniej wielkości i znajdują się na właściwych miejscach.
Narządy płciowe - pediatra bada budowę pochwy u dziewczynek oraz wykształcenia prącia i położenie jąder u chłopców.
Przepływ krwi - lekarz sprawdza tętno w pachwinie, dzięki czemu ocenia czy przepływ krwi do dolnej części ciała jest prawidłowy.
Pierwsze badania noworodka po urodzeniu – odruchy
Po tych badaniach przychodzi czas na sprawdzenie czy układ nerwowy dziecka działa prawidłowo. W tym celu lekarz wykonuje badanie odruchów noworodka.
Pierwsze badania noworodka po urodzeniu – pozostałe badania
Oprócz powyższych lekarz wykonuje również badanie wzroku dziecka. Świecąc mu w oczy latarką sprawdza reakcję źrenic na światło, powinny się one zwężać. W drugiej dobie wykonuje badanie słuchu wkładaną do ucha sondą. U dziecka może również wystąpić żółtaczka. Jeśli jest silna to musi mieć wykonane badanie poziomu bilirubiny. W przypadku wysokiego jej poziomu maluch będzie naświetlany lampą, aby przyspieszyć rozpad bilirubiny. Gdy maluchowi grozi konflikt serologiczny robi się mu badanie krwi z oznaczeniem grupy. Krew pobierana jest również w 2 lub 3 dobie życia malucha z pięty w celu wykonania przesiewowego badania w kierunku wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy oraz fenyloketonurii. Te dwie poważne choroby wcześnie zdiagnozowane pozwalają uchronić dziecko przed nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu i upośledzeniem umysłowym.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.01.20 16:03
ciekawy artykuł:)
Stokrotka 2016.01.20 14:09
W sumie dobrze że tyle.. kiedyś chyba było tego zdecydowanie mniej..
Patrycja Sobolewska 2016.01.20 12:11
oj duzo te nasze maluszki tych badan przechodza ale sa bardzo wazne :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.